Нове на сайті:
СБУ викрила і продемонструвала ще одне"обличчя колаборціонізму" (фото) На Тернопільщині експерт погорів на хабарі Розпочинаємо тиждень з передачі 30 дронів FPV SAG 7/IX на фронт - Сергій Надал Ще 3 нових розвідувальних дрони передаємо на фронт - Сергій Надал У Тернополі СБУ повідомила про підозру черговій колаборантці Прокуратура на Тернопільщині повертає землі громадам вартістю понад 6,7 млн грн На Тернопіллі поліцейська привласнювала наркотичні засоби І знову прихильниця "руського міра" з Почаєва Засудженому за хабар чиновнику з Тернополя дали 5,5 років «Людина року-2023» на Тернопіллі… Вирубав дерева і заплатив за це На Тернопільщині викрито черговий канал переправлення через кордон чоловіків Землі заказника "Товтровий степ" намагаються повернути державі На Тернопільщині вже й за екскурсію по Дністрі вимагали хабар За матеріалами СБУ судитимуть проросійського бойовика, який грабував мирних жителів Херсонщини

«2% людей – думають, 3 % - думають, що думають. А 95% людей радше помруть, ані ж почнуть думати...»

Понад 200 автентичних страв презентували на гастрономічному фестивалі “Смак Золотого Потоку"

 

У Золотопотіцькій громаді на Тернопільщині 4 серпня вже вдруге відбувся етно-гастрономічний фестиваль місцевої кухні. Цьогоріч його організували за підтримки Західноукраїнського ресурсного центру у рамках програми USAID DOBRE.

Кулінари з 11 населених пунктів громади презентували свої автентичні страви, притаманні їхній місцевості. Для гостей підготували дегустації, виступи місцевих етнічних колективів, а ввечері запалили ватру.

"Ми залучили експертку та дослідницю української кухні Олену Брайченко та відшукали етно-страви, які притаманні цим територіям. Дуже важливо, щоб ці страви були виготовлені з якісних екологічних продуктів та з дотриманням усіх санітарних норм.", - сказав програмний спеціаліст програми DOBRE Андрій Мартишко.

Понад 200 страв можна було продегустувати та записати їхні автентичні рецепти. Наприклад, жителі села Сновидів, яке розташоване на Дністрі, презентували страви з риби (і квашену, і тушковану, і смажену). А село Соколів пригощало гостей супом із квашеного буряка та балабухами - це кульки з борошна, картоплі та сиру. А ще тут можна було спробувати шупеню (страва з квасолі,  кукурудзяного борошна та шкварок) та голубці з жовтвила (його листя дуже схоже на листя щавлю).

"Етно-гастрономічний фестиваль у Золотопотіцькій громаді - це не просто свято їжі у День громади. Особисто мені він подарував особливо “смачні” емоції: я одночасно неначе побувала на подібному святі у своєму рідному селищі на Харківщині, і в той же час побачила і дізналася багато нового. Такі ж гостинні і привітні господарі, вправні господині, українські народні пісні, щедро накриті столи. У нас дуже багато спільного, я б навіть сказала - однакового, але у кожного є щось своє, особливе", - сказала гостя з Харківської області Оксана Дудник.

Золотопотіцька громада має чималий туристичний та рекреаційний потенціал. Залишки місцевого замку XVI століття, який належав роду Потоцьких, палац тутешнього магната Гнєвоша, особлива природа Дністровського каньйону та каскад водоспадів у селі Русилів. У громаді є близько десятка зелених садиб та дві туристичні бази.

 

"Хочу подякувати програмі DOBRE за підтримку нашого фестивалю. Їхні спеціалісти консультували нас, а у рамках співпраці із програмою DOBRE закупили намети, мобільні лавки та обладнання, щоб ми організували фестиваль на високому рівні", - сказав голова громади Ростислав Кушик.

У рамках фестивалю також презентували промоціїйний ролик Золотопотіцької громади, створений за підтримки програми DOBRE (https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10157465568158899&id=530293898)

Захід відвідали більше тисячі місцевих мешканців та гостей з різних регіонів України.

 

Додати коментар

Захисний код
Оновити

Погода, Новости, загрузка...

Карта сайту

Нас відвідали

Ukr.Net

Авто базар http://avtosale.ua/. Свіжі новини України і Світу в режимі реального часу.